19 września w Łodzi odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa młodych pneumonologów zatytułowana „Plaster Młodych”. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy młodych lekarzy w zakresie chorób śródmiąższowych płuc.
W trakcie konferencji wykłady poprowadzili zarówno młodzi pneumonolodzy, jak i Mentorzy obecni w trakcie spotkania, a główną oś konferencji stanowiły gorące dyskusje. Oprócz osób reprezentujących polską pneumonologię, w konferencji uczestniczyli również radiolodzy, reumatolodzy oraz patomorfolodzy, co umożliwiło szerokie spojrzenie na poruszane kwestie.
Współorganizatorką wydarzenia (obok lek. Moniki Storman z WUM oraz lek. Fryderyka Zawadzkiego z Poznania) była lek. Ewa Miądlikowska, a w spotkaniu aktywnie uczestniczyli zarówno młodzi lekarze z naszej Kliniki (lek. Karol Bączek, lek. Marcela Słomkowska), jak i doświadczeni specjaliści, którzy w trakcie konferencji pełnili rolę Mentorów (prof. Wojciech Piotrowski, dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska).
Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że w „Plastrze Młodych” udział wzięli również współpracujący z naszą Kliniką reumatolodzy (m.in. dr n. med. Aleksandra Opinc-Rosiak z Kliniki Reumatologii UM w Łodzi, która omówiła, na jakie objawy lub wyniki badań laboratoryjnych powinien zwrócić uwagę pneumonolog w procesie diagnostyki choroby śródmiąższowej płuc, aby nie przeoczyć współistniejącego procesu autoimmunologicznego), a także patomorfolodzy (m.in. dr n. med. Marcin Braun z Zakładu Patomorfologii, omawiający, jaki obraz histopatologiczny może wystąpić w przypadku różnych chorób śródmiąższowych płuc). Takie interdyscyplinarne spotkania pozwalają nam lepiej się wzajemnie zrozumieć, a co za tym idzie – skuteczniej diagnozować naszych pacjentów.
Zarówno frekwencja, jak i zaangażowanie uczestników w dyskusję pozwalają widzieć przyszłość pacjentów z chorobami śródmiąższowymi płuc w jasnych barwach. Świadczy o tym tak zapał do pracy dający się zauważyć wśród młodych pneumonologów, jak i serdeczne wsparcie Mentorów dmuchających w żagle młodym ludziom.
Dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Chorób Płuc za objęcie patronatem tego wydarzenia, a firmie Boehringer Ingelheim za bycie organizatorem oraz sponsorem spotkania. Diagnostyka chorób rzadkich to szczególne wyzwanie. Tym bardziej cieszy nas międzyośrodkowa współpraca oraz zaangażowanie osób młodych!









