Konferencja „ILD CONNECT– śródmiąższowe choroby płuc z postępującym włóknieniem” 20-21.09.24 r. – podsumowanie

Po przerwie przechodzimy do podsumowania ostatniej części tryptyku wrześniowych spotkań pneumonologicznych w Łodzi. 🧐

W dniach 20-21 września odbyła się konferencja „ILD CONNECT– śródmiąższowe choroby płuc z postępującym włóknieniem” organizowana przez firmę Boehringer Ingelheim, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Prof. Wojciech Piotrowski, Kierownik naszej Kliniki, pełnił rolę przewodniczącego Komitetu Naukowego konferencji.

Oprócz wielu znamienitych ekspertów z całej Polski, wśród wykładowców znaleźli się lekarze z naszej Kliniki.

🔹 Prof. Wojciech Piotrowski poruszył temat niezaspokojonych potrzeb w obszarze chorób śródmiąższowych płuc, uwzględniając przede wszystkim potrzeby pacjentów i zwracając uwagę na wiele ograniczeń systemowych, z którymi borykają się nasi chorzy. Wykład ten miał na celu zwrócić uwagę lekarzy specjalistów na ograniczenia, z których nie zawsze klinicyści zdają sobie sprawę i stanowił podstawę do dyskusji na temat możliwości wprowadzenia ewentualnych rozwiązań systemowych.

🔹 Bardzo ważnym elementem konferencji “ILD CONNECT” było spotkanie z pacjentem – chorym, który jest pod opieką naszej Kliniki od wielu lat z powodu choroby śródmiąższowej płuc. Pacjent, który obecnie jest po transplantacji płuca opowiedział o swojej drodze najpierw do uzyskania diagnozy, następnie o okresie postępującej progresji choroby oraz o oczekiwaniu na przeszczep, aż w końcu o życiu po transplantacji płuca. Chory opowiedział zarówno o swoich obawach, potrzebach oraz ograniczeniach związanych z każdym z tych etapów. Dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska współprowadziła to spotkanie oraz była pomysłodawczynią idei włączenia pacjentów w dyskusję specjalistów, za co należą jej się ogromne gratulacje.

🔹 Dr n. med. Małgorzata Pietrusińska przedstawiła historię młodej pacjentki z gwałtownie przebiegającą chorobą śródmiąższową płuc z cechami autoimmunizacji, pokazując heroiczną walkę o życie pacjenta mimo braku możliwości postawienia początkowo dokładnego rozpoznania. Wystąpienie to podkreślało trudności w diagnostyce chorób śródmiąższowych płuc, ale także znaczenie bliskiej współpracy wielospecjalistycznej, która ma bezpośrednie przełożenie na efekty leczenia wielu naszych chorych.

🔹Prof. Adam Białas w swoim wykładzie przypomniał, jak ważną rolę pełni rehabilitacja pulmonologiczna w terapii pacjentów z chorobami śródmiąższowymi płuc. W wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że pacjent powinien trafić do programu rehabilitacji pulmonologicznej jak najwcześniej po postawieniu diagnozy, aby poprawić rokowanie chorego. Takie postępowanie u niektórych pacjentów pozwala także łagodzić skutki uboczne stosowanych leków, co jest niezwykle istotne.

Doceniamy również wkład w tworzenie konferencji zaprzyjaźnionej Kliniki Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

🔸 Prof. Joanna Makowska w kompleksowy sposób omówiła nowinki dotyczące diagnostyki i leczenia choroby śródmiąższowej płuc w przebiegu chorób autoimmunologicznych. W swoim wystąpieniu m.in. omówiła wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego (American College of Rheumatology). Link do wytycznych zamieszczamy poniżej – zachęcamy, szczególnie lekarzy pokrewnych specjalności, do zapoznania się z tym dokumentem.

Wytyczne ACR 2023: screening i monitorowanie pacjentów z CTD-ILD: LINK
Wytyczne ACR: leczenie pacjentów z CTD-ILD: LINK

🔸 Prof. Lewandowska-Polak natomiast w profesjonalny sposób współprowadziła sesję przypadków klinicznych.

Zarówno konferencja „ILD CONNECT”, jak i oba poprzedzające ją spotkania tj. „Plaster Młodych” i Konferencja „Pneumonologii Polskiej” stanowiły swoistą ucztę pneumonologiczną przepełnioną merytorycznymi treściami. Dziękujemy zarówno wykładowcom za świetnie przygotowane wystąpienia, jak i Sponsorowi za organizację spotkania.

Do zobaczenia za rok! 🫁